Maso Corto – Val Senales. Z wizytą u Ötziego

maso corto trasy

Maso Corto – Val Senales w kilku słowach.

Maso Corto to mała miejscowość położona we włoskim Południowym Tyrolu w dolinie Val Senales u podnóża lodowca Hochjoch (3280 m n.p.m.) tuż przy granicy z Austrią. Miejsce to słynie ze znakomitych warunków narciarskich i świetnie przygotowanych tras narciarskich. Sezon narciarski zaczyna się tu w listopadzie i trwa do początku maja, ale na nartach na lodowcu można jeździć praktycznie przez cały rok. Lodowiec Hochjoch słynie również z odnalezionego tu przed laty „człowieka lodu – Őtziego”. Jego dobrze zachowane ciało liczące ponad 5000 lat można obecnie podziwiać w muzeum archeologicznym w Bolzano. Ośrodek jest również bardzo popularny wśród polskich narciarzy. Na stokach nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem polskiego instruktora a w restauracjach i barach miło zaskoczy was menu przetłumaczone na język polski. Ceny noclegów w porównaniu z innymi włoskimi ośrodkami nie są tu zbyt wygórowane.

Maso Corto - trasy narciarskie.

Ośrodek oferuje 37 km świetnie przygotowanych tras narciarskich o różnym stopniu trudności, trasę saneczkową o długości ponad 3 km oraz ok. 20 km tras biegowych. Wjazd kolejką kabinową z dolnej stacji w Maso Corto na lodowiec na wysokość 3200 m n.p.m. trwa ok. 6 minut. Kolejka kursuje codziennie w półgodzinnych odstępach w godz. 8:30-16:30. Jednorazowo kolejka zabiera 80 osób. Na samym lodowcu znajduje się 6 wyciągów i 9 km tras zjazdowych. Wytrawnym narciarzom polecamy zjazd 8-kilometrową trasą Schmugglerrinne zawdzięczającej swoją nazwę miejscowym przemytnikom, którzy w przeszłości przekraczali nią nielegalnie granice. Na lodowcu znajduje się ponadto snowpark wraz ze 110 metrową śnieżną rynną halfpipe przeznaczoną do sportów ekstremalnych.

Maso Corto naszym zdaniem.

Maso Corto urzeka swoją spokojną atmosferą i licznymi atrakcjami. Po nartach warto skorzystać z bogatej oferty apres-ski – bary, pływalnia, restauracje, dyskoteki. Obowiązkowo należy spróbować rozgrzewającego bombardino oraz loklanych specjałów kuchni włosko-austriackiej. Val Senales polecamy średnio i dobrze jeżdżącym narciarzom. Maso Corto to również dobra propozycja na rodzinny wyjazd narciarski. Na miejscu dostępne jest przedszkole narciarskie dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Jazda pośród szczytów o wysokości ponad 3 tys. km to niezapomniane wrażenie.

Przydatne linki